Urząd Stanu Cywilnego

Karta Usługi

WYDAWANIE ODPISÓW I ZAŚWIADCZEŃ Z KSIĄG STANU CYWILNEGO

Podstawa prawna

1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r.-Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 2014r. poz..1741 z późn. zm. ).
2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej ( tekst jednolity Dz.U. 2015r., poz 783).
3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r.-Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jedn. Dz.U.2016r., poz.23 .).

Komórka

odpowiedzialna

Urząd Stanu Cywilnego w Dzikowcu

ul.Dworska 62

36-122 Dzikowiec

Osoba właściwa do załatwienia sprawy

Małgorzata Cudo Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego

I piętro,pok.nr 14 tel. 17 744 21 09 , e-mail: usc@dzikowiec.itl.pl

Sposób załatwienia sprawy

• wydanie odpisów skróconych i zupełnych aktów stanu cywilnego
  • wydanie zaświadczeń o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub ich braku
  • wydanie zaświadczeń o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego

Wymagane

dokumenty

1. Wniosek o wydanie odpisu skróconego / zupełnego aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu.
2. Dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej.
3. Do wglądu: dokument tożsamości wnioskodawcy.

Wymagane formularze i miejsce ich udostępnienia

wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego druk dostępny na stronie internetowej www.gminadzikowiec.pl, lub w  pokoju nr 14 w Urzędzie Gminy

Opłacie skarbowej podlega:

• wydanie odpisu skróconego 22 zł
  • wydanie odpisu zupełnego 33 zł
  • wydanie zaświadczenia o dokonanych wpisach lub ich braku w księgach stanu cywilnego oraz za zaświadczenie o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego 24 zł
  • od pozostałych zaświadczeń 26 zł
(Opłatę skarbową uiścić  na konto Urzędu Gminy w Dzikowcu nr 38 9159 1010 2003 3000 0039 0002  (BS w Głogowie Młp. o/Dzikowiec)

Termin załatwienia sprawy

Kierownik urzędu stanu cywilnego, który przechowuje księgę stanu cywilnego, dokonuje przeniesienia aktu stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego w przypadku złożenia wniosku o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub o wydanie zaświadczeń, o których mowa powyżej, albo w przypadku dokonywania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego, dla której akt stanu cywilnego jest niezbędny.

Jeżeli wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub o wydanie zaświadczeń został złożony do kierownika urzędu stanu cywilnego, który przechowuje księgę stanu cywilnego, dokonuje on przeniesienia aktu stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego w terminie umożliwiającym wydanie odpisu lub zaświadczenia w ciągu 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

Jeżeli wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub o wydanie zaświadczeń został złożony do kierownika urzędu stanu cywilnego, który nie przechowuje księgi stanu cywilnego, przeniesienia

aktu stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego dokonuje się w terminie umożliwiającym wydanie odpisu lub zaświadczenia w ciągu 10 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

W przypadku dokonywania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego, do której jest niezbędny akt stanu cywilnego, przeniesienia aktu stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego dokonuje się niezwłocznie.

Tryb odwoławczy

Odmowa wydania odpisów i zaświadczeń następuje w formie decyzji, od której służy odwołanie do Wojewody Podkarpackiego za pośrednictwem Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Pozostałe Informacje

Określenie uprawnienia do otrzymania dokumentu:

1. osoba, której akt dotyczy
  2. brat, siostra
  3. córka, syn
  4. matka, ojciec
  5. żona, mąż
  6. wnuki
  7. babka, dziadek
  8. pełnomocnik (posiadający stosowne pełnomocnictwo)

Z ksiąg stanu cywilnego wydaje się odpisy zupełne i skrócone aktów stanu cywilnego, zaświadczenia o dokonanych w księdze stanu cywilnego wpisach lub o ich braku, zaświadczenie o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego, zaświadczenia o stanie cywilnym oraz inne zaświadczenia dotyczące urzędowego potwierdzenia określonych faktów, np. zaświadczenie o wyznaczonej dacie ślubu.

Podmioty uprawnione do uzyskania odpisów i zaświadczeń: osoba, której akt dotyczy, jej wstępny, zstępny, rodzeństwo, małżonek, przedstawiciel ustawowy oraz inne osoby, które wykażą interes prawny.

Interes prawny ma miejsce, gdy przedstawienie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu sądowym lub administracyjnym, co należy udokumentować wezwaniem sądu lub organu administracji do przedłożenia tego dokumentu lub okazaniem potwierdzonego przez sąd pozwu sądowego względnie zawiadomienia organu administracyjnego o toczącym się postępowaniu.
  • Data aktualizacji: 2024-04-23 13:30