Urząd Stanu Cywilnego

OŚWIADCZENIE O UZNANIU OJCOSTWA

Karta Usługi

OŚWIADCZENIE O UZNANIU OJCOSTWA

1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.
    2014r, poz. 1741 z późn. zm.).
  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2015r. , poz.2082 ).
  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej ( tekst jedn. Dz.U. 2015, poz. 783)

Komórka

odpowiedzialna

Urząd Stanu Cywilnego w Dzikowcu

ul.Dworska 62

36-122 Dzikowiec

Osoba właściwa do załatwienia sprawy

Małgorzata Cudo Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego

I piętro,pok.nr 14 tel. 17 744 21 09 , e-mail: usc@dzikowiec.itl.pl

Sposób załatwienia sprawy

Sporządzenie protokołu przyjęcia oświadczenia o uznaniu ojcostwa

Wymagane

dokumenty

1. Prawomocne postanowienie sądu o zaprzeczeniu ojcostwa w przypadku, gdy w sporządzonym już akcie urodzenia dziecka został wpisany jako ojciec - mąż matki, nie będący ojcem biologicznym dziecka.
  2. 2. W przypadku uznania ojcostwa w stosunku do dziecka poczętego, kobieta dodatkowo składa zaświadczenie lekarskie o wysokości ciąży.
  3. 3. Do wglądu: dokumenty tożsamości rodziców.

Wymagane formularze i miejsce ich udostępnienia

Nie podlega opłacie skarbowej

Termin załatwienia sprawy

Niezwłocznie

Tryb odwoławczy

Jeżeli kierownik USC odmówił przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, nie później niż w terminie 7 dni na piśmie powiadamia mężczyznę, który twierdzi, że jest ojcem dziecka, i matkę dziecka o przyczynach odmowy i możliwości uznania ojcostwa przed sądem opiekuńczym.

Pozostałe Informacje

1. Uznanie ojcostwa może nastąpić, jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki (czyli po upływie trzystu dni od zgonu męża matki bądź od daty uprawomocnienia się orzeczenia sądowego ustalającego rozwód, unieważnienie lub separację małżeństwa).
  2. Uznanie ojcostwa nie może nastąpić, jeżeli toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa.
  3. Można uznać ojcostwo dziecka: małoletniego oraz nie narodzone, jeżeli zostało poczęte.
  4. Uznanie ojcostwa dziecka może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed sądem opiekuńczym, a za granicą - przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego przynajmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim.
  5. W razie niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio życiu ojca lub dziecka, uznanie może nastąpić także przed notariuszem, wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, starostą, marszałkiem województwa, sekretarzem powiatu albo gminy.
  • Data aktualizacji: 2024-04-23 13:30