Gmina Dzikowiec
+48 (17) 744-21-09
e-mail: ugdzikowiec@dzikowiec.itl.pl
www: gminadzikowiec.pl
Data wydruku: 2024-11-21 20:37:52

Oświata

I międzynarodowe spotkanie uczniów w Chorwacji

W dniach 18-24.03.2018r.  uczniowie Zespołu Szkół w Dzikowcu wraz z opiekunami uczestniczyli w pierwszej międzynarodowej wymianie uczniów w ramach programu Erasmus+.  Spotkanie to miało miejsce głównie w Zagrzebiu, ale odwiedziliśmy także malownicze miasteczka Cakovec, Gregurovec oraz Orehovec, gdzie mieści się nasza szkoła partnerska.

                Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od nocnej podróży autokarem na lotnisko im. Chopina
w Warszawie, skąd z przesiadką w Monachium, polecieliśmy do stolicy Chorwacji. Mimo wyczerpującej drogi emocje udzielały się wszystkim uczestnikom i po zakwaterowaniu w hostelu
z niecierpliwością czekaliśmy na przybycie pozostałych uczestników spotkania z Włoch, Hiszpanii
i Chorwacji.

                Kolejny tydzień był niezwykle aktywny, wypełniony zajęciami do późnego wieczora. Zaczęliśmy od zwiedzania Zagrzebia, poznając jego niezwykłą historię i zabytki, a także zobaczyliśmy wnętrze chorwackiego parlamentu i obserwatorium astronomicznego. Codziennie braliśmy udział
w różnorodnych warsztatach między innymi na temat etyki i sensacji w mediach, video-streamingu, podżegania do rasizmu i ksenofobii, filmu animowanego czy też aktywności obywatelskiej.
W bibliotece szkoły partnerskiej w Orehovcu tworzyliśmy banery protestacyjne. Podczas tych wszystkich zajęć otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy, ale także mieliśmy okazję aktywnie w nich uczestniczyć wyrażając swoje opinie. I co przecież najważniejsze - współpracowaliśmy w grupach mieszanych z uczestnikami z pozostałych krajów - doskonaląc swoje umiejętności komunikacyjne
w języku angielskim.

                Ponadto poszerzaliśmy wiedzę o tym pięknym kraju odwiedzając inne znaczące punkty na mapie Zagrzebia. W Muzeum Nikola Tesli można było wziąć udział w "elektryzujących" doświadczeniach. Zaś w głównej siedzibie chorwackiego radia i telewizji na własne oczy obserwowaliśmy nagranie programu "telewizji śniadaniowej" czy studio głównego wydania wiadomości. Ogromne wrażenie robiły setki lamp i elementów scenografii do wykorzystania przy tworzeniu kolejnych odcinków popularnych programów.

                Podczas naszej wizyty mogliśmy zapoznać się z wieloma działaniami prowadzonymi w tym kraju, a dotyczącymi aktywności obywatelskiej. Były to prezentacje festiwalu o prawach dziecka,
o działalnościach związanych z integracją romańskich obywateli czy też innego projektu Erasmus+ promującego innowacje. Wszystko to przeplatało się ze smakami tradycyjnej kuchni chorwackiej, bośniackiej, afrykańskiej czy azjatyckiej, których mieliśmy okazję spróbować podczas naszego wyjazdu.

                Oprócz edukacji jednakże był też czas na rozrywkę, gdyż nic tak nie buduje więzi jak wspólna zabawa i rozmowa. Dlatego też łącząc siły międzynarodowo próbowaliśmy się wydostać z "pokoju ucieczki" ("escape room"), nabywaliśmy umiejętności grania na tradycyjnych afrykańskich instrumentach oraz wspólnie bawiliśmy się podczas wieczorku pożegnalnego.

                Wszystkie te zajęcia odbywały się w atmosferze wzajemnego szacunku, otwartości
i współpracy. Po przełamaniu pierwszych lodów niepewności i bariery komunikacyjnej okazało się, że uczniowie będąc rówieśnikami szybko znaleźli wspólny język i tematy do rozmów, które toczyły się nawet do późnych godzin wieczornych. Niezwykła atmosfera tego spotkania i miłe przyjęcie nas jako gości sprawiło, że mimo sporego zmęczenia tak intensywnym tygodniem, w pamięci wszystkich uczestników na długo pozostaną wydarzenia i emocje z tego wyjazdu. Na pewno będą niezapomniane.

Więcej zdjęć i relacji można obejrzeć na blogu naszego projektu:

https://smallstepforafilm.wordpress.com/

 

                                                                                                                                                                                aut: Jolanta Serafin